ششمین ادونس کرانس

November 27, 2016  •  Leave a Comment

روی تخت نشستم و دارم به دو تا از سریال های ندیده شبکه من و تو رسیدگی می کنم. یوخن هم داره یک کتاب جنایی می خونه. فصل پنجاه و شش رسیده. ساعت حدود هفت عصر هست. من از صبح تمام وقت ایستاده و نشسته کارهای جورواجوی آشپزخونه ای انجام دادم. چون دیروز استاد راهنمام رو دیدم و حرفاش امیدبخش بود در باره کارم، حالا دارم میزان بی ظرفیتی رو نشون می دم. آخه امروز اولین روز ادونس کرانس بود. اینجا رسم هست که از چهار هفته قبل از جشن کریسمس، هر یک شنبه یک شمع روشن می کنن و کیک می خورن و منتظر فرجِ کریسمس می شن. یکشنبه اول یک شمع روشن می کنن، یکشنبه دوم دو تا شمع ، یکشنبه سوم سه تا شمع و یکشنبه چهارم که بعدش دیگه کریسمس می شه هر چهار شمع رو روشن می کنن. شمع ها به شکل سنتی به یک حلقه که از شمشاد سبز درست شده وصل می شن. این ششمین ادونس کرانسی هست که من با یوخن زندگی می کنم. خدا رو شکر این شش سال بهترین سالهای زندگیم بودن. این شش سال هر سال یا ادونس کرانس گرفتم یا درخت کریسمس. البته تنها درخت کریسمس واقعی زندگیم رو دیرک، برادر یوخن برام هدیه گرفت و با پسرش ماروین تا بالا آورد و به اعتراض های یوخن هم محل نداد. آخه یوخن اصلا کریسمس رو دوست نداره و می گه جشن سال نو شکنجه خانوادگی هست چون هیچ خانواده ای خوشحال نیست و همه تظاهر می کنن و صورتشون رو با سیلی سرخ می کنن و از سر اجبار واسه هم کادوهای زشت می خرن و می رن دیدن کسانی که ازشون متنفرن و خلاصه همه می خوان به شکل متعفنی به همدیگه نشون بدن که همه چی خوبه، وقتی همه چی افتضاحه. البته که یوخن خیلی هم اغراق می کنه. اما خوب تا حدی حق داره. 

خلاصه من امروز از سر بی ظرفیتی مطلق چهار جور ترشی و سه جور شیرینی کریسمس درست کردم. اینجا شرینی ها شب عید رو از چند هفته قبل درست می کنن. یعنی به روی خودتون نیارید که من سر پیاز هستم یا ته پیاز. مگه اصلا من اینجا قوم و خویش دارم که می خوام حالا سنت ها رو هم رعایت کنم. نه. اما سنت سنته. من دوست دارم. چند جور ترشی اما سنت فروزنده ای بود. یه جور کلم عجیبی خریدم شبیه بته جقه است. با کلم قرمز و هویج و سیر ترشی درست کردم. انقد خسته شدم عکس نگرفتم. حالا عکس می گیرم. راستی من امروز غذای مراکشی هم درست کردم اسمش هست کوس کوس. یه جور دونه ریز زرد رنگی هست که البته مامان و بابام بهش می گن برنج ریز. اما زمین تا آسمان با برنج فرق داره. خرشت روش هم در واقع گوش گوسفند، کدوی سبز، هویج، تره فرنگی، پیاز به همراه چند گوجه و آب گوشت یا مرغ هست. البته نخود هم حتما باشه. وگرنه اصلا همه غذا رو بریزید دور! بله.

بعد از مراسم شیرینی پزی مراسم درست کردن ادونس کرانس داشتم. خودم درست کردم. رفته بودیم به ایستگاه قطار. اونجا از فروشگاه د.ام یک حلقه مخصوص همین مراسم خریدم و از گل فروشی برگ شمشاد. بعد از روی یوتیوپ دیدم که چطور درستش می کنن. هر سال آماده می خریدم امسال آنزیم صرفه جویی خونم بالا رفته حس کردم باید صرفه جویی کنم. به زحمت درست شد. حالا از این هم ایشالله عکس می گیرم.

 


Comments

No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS