غذای ایتالیایی در دویسبورگ

January 12, 2017  •  Leave a Comment

موهای خیلی کوتاه جوگندمی داشت. صورت پهن و چهار تیغه. لباسش هم فرم خدمتکاری کافه-رستوران بود. از این فرم های شسته رفته و مرتب. حدود چهل ساله بود و آلمانی رو با لهجه صحبت می کرد. وقتی اومد کنار میزمون با مهربونی خوش آمد گفت و من ازش پرسیدم سالادی چیزی داره. توی فرصت کم نمی تونستم سالاد رو توی لیست غذا پیدا کنم. گفت که دارن اما اون ساعت شب که حدود ده شب بود سالاد سرو نمی شد. پیشنهاد داد بشقاب نون و پنیر رو سفارش بدم که دادم. به محض دیدن بشقاب دقیقا احساس کردم توی شهر ایتالیایی اسیسی هستم: نونِ تازه و گرم، که اینجا بهش می گن وایس-بروت، روش روغن زیتون ریخته شده بود، و مزین خورده های گوجه تازه بود. بشقاب پنیر انواع پنیرها رو داشت و گلابی های برش خورده ای لابه لاشون بود، که با سسی که پز از طعم شیرین پرتغال و گسِ زنجبیل بود منظره خوبی می ساخت.

وقتی خوردن تموم شد از اون آقای مهربونِ ایتالیایی خواستیم که بیاد حساب کنیم، این موقع بود که سر صحبت باز شد. گفت اهلِ تورینو هست. می دونم که یک شهر در شمال غربی ایتالیاست و زبانش ترکیبی از ایتالیایی و فرانسه است ولی یکی از دیالکتیک های زبان ایتالیایی محسوب می شه. یکی از تحقیق هایی که برای کارم مرور کرده بودم درباره ارتباط بین فرهنگی در این شهر بوده. از من پرسید مگه ایتالیا بودم. گفتم که آره رم خیلی کوتاه و اسیسی حداقل پنج روز. بعد گفت ای وای شهر قدیس فرانسیس. شهر اسیسی بابت قدیس فرانسیس معروفه و کلیساهای زیادی که داره.سال 2012 بابت یک کنفرانس اونجا بودم. یوخون هم توضیح داد که رم و میلانو چند بار بوده.از ما پرسید رفتار رستوران دارها اونجا چطور بوده؟ بعد فهمیدیم که به رستوراندارهایی که توی ایتالیا گرون می فروشن به توریستها انتقاد داره. انگار یه جورهایی داشت از ما عذرخواهی می کرد. یوخن گفت نه بابا نگران نباش. همه جای دنیا وقتی یک شهری توریستی باشه، آدمِ ناتو هم توشون پیدا می شه.خود من نمونه های مشابهی از رفتار بعضی کاسب ها در شهر رشت در ذهن دارم..

اینجا خیلی رستوران یا کافه یا بستنی فروشی (ژلاتو) ایتالیایی می شه دید. پیتزا از غذاهای معروفه اما خوب رستوران های ایتالیایی غذاهای متنوعی می دن. بعضی از رستورانها اما واقعا توسط ایتالیایی ها اداره نمی شن بلکه آلمانی هایی که کمی ایتالیایی بلدن بیزنس رو به دست گرفتن و مشتری رو یه جوری مجاب می کنن که ایتالیایی هستن. غذای ایتالیایی معروف به طعم خوب و بکرش هست و به همین جهت وانمود کردن به این که ایتالیایی هستی در بیزنس غذا می تونه تاثیر زیادی در جلب مشتری داشته باشه.

توی همین دویسبورگ که یعنی واقعا شهر کوچک و کم اهمیتی هست تعداد زیادی رستوران و کافه واقعا ایتالیایی موجوده.

یکیش مثلا توی مجموعه سیتی پاله هست. اگه رفتید به اینجا، بغل کازینو اولین مغازه دست راست، از اون بشقاب پنیر سفارش بدید.

عکسی که گذاشتم از سفری هست که به رم داشتم. عکس های بیشتر از سفر ایتالیا رو اینجا ببینید. .

SONY DSCSONY DSCSONY DSC


Comments

No comments posted.
Loading...
Subscribe
RSS